PDA

Zobacz pełną wersję : Wędkarstwo muchowe jak zacząć ?

Daniel
30-12-12, 10:10
Mam pytanie czy na dolnej raduni można połowić na muchę klenie i jazie. Chciałbym spróbować tej metody ale kompletnie nie mam pojęcia jak zacząć. Na serwisie aukcyjnym przeglądałem sprzęt i widziałem ze można kupić wędki i kołowrotki juz od 50 zł co wy o tym sądzicie. Prosze o jakies rady sugestie co do sprzetu czy na poczatek moze byc taki tani i przede wszystkim czy jestem wstanie sam sie nauczyć łowienia ta metodą.

bedi
30-12-12, 10:27
witam !!! jeżeli jesteś z okolic gdyni to obok lidla przy targowisku chylonia otworzyli wędkarski - pracuje dwóch panów Piotr ( grubszy ) i Gienio ( chudy ) spytaj Gienia facet zna się na muchowaniu,obecnie co prawda najczęściej łowi na raduni ale ogólnie jest bardzo w temacie

scooby
30-12-12, 13:00
Dołączam się do pytania Daniela. Prosimy o jakąś informacje :) pozdrawiam

Daniel
30-12-12, 13:24
Bedi jestem z gdańska i nie po drodze mi do tego sklepu.

bedi
30-12-12, 13:31
no to musisz pogadać z baloonem lub innym pozytywnie zakręconym z gdańska - najlepiej to się umówić nad wodą i spróbować pomachać bo tak na sucho to się nie da

Daniel
30-12-12, 13:38
no tak ale najpierw musiałbym nabyć muchówke a nie ukrywam nie chce inwestowac nie wiem czy mi sie spodoba ta metoda a wiec pytanie mam co do sprzetu czy ten za 50zl da rade czy raczej nie ma sensu wogole inwestowac no i czy na raduni da sie łowić ta metodą klenie i jazie.

nojf
30-12-12, 13:59
Bedi dobrze podpowiada - poszukaj kogoś z kim będziesz mógł się spotkać nad woda i podpatrzeć, posłuchać.
Co to za sprzęt za 50 zł, o którym pisałeś? Może jak jakiś specjalista zobaczy go na zdjęciu to podejmie się oceny czy warto czy nie.

Ja całkiem niedawno zaczynałem od takiego, raczej niedrogiego zestawu, i na początek dobrze mi się nim machało:
Wędka to Konger World Champon Fly #4/5, 270cm (trochę info tutaj: link (http://www.fors.com.pl/21-testy-sprzetu-wędkarskiego/90584-konger-world-champion-fly-2-70-aftma-4-5-2-skl))
Kołonapisałk Taimen XV (w promocji z prenumerata gazety Sztuka Łowienia link (http://sztukalowienia.com/podstrona.php?id=2) :)),
Sznur Air cell (jak w linku (http://www.trotka.pl/p/pl/lin-f-3m-acdt/linka_plywajaca_3m_air_cel_dt.html)).
Kosztował mnie na pewno więcej niż 50 zl, bo kupowałem nowe elementy, ale może na alledrogo znajdziesz coś taniej.

Powodzenia w muchowaniu!

bedi
30-12-12, 14:09
o ile mam ciut pojęcia to szkoda wydawać kasę na coś o czym nie wiesz - dogadaj się z kimś z forum umów się nad wodą ( jak radzi nojf ) pomachaj i wtedy podejmiesz decyzję co kupować ,szybkie i tanie zakupy z reguły się zle kończyły chłopaki z forum zawsze chętnie pomagają tylko musisz znaleść właściwego muszkarza co zna radunię

kogut1982
30-12-12, 16:21
Kleksy na Radexie bardzo fajnie wychodzą do godardów i red tagów(such-mokra).
Co do sprzętu za 50 zł. możesz się łatwo zrazić do tej metody.
Dolna Radunia nie należy do rzek łatwych technicznie(wały za plecami) za to ryby na muchołapce cieszą jakby bardziej.
Tak jak pisali koledzy najlepiej spotkać się z kimś kto pokaże na początek co i jak. Właśnie w ten sposób zaczynałem tej wiosny i wiem że widok zbierającego dużego klenia czy pstrąga jest wart kilku wyrzeczeń. Jazie na muchę złowiłem dwa więc się nie wypowiem.

Paszczak
30-12-12, 16:24
Daniel napisał: Mam pytanie czy na dolnej raduni można połowić na muchę klenie i jazie. Chciałbym spróbować tej metody ale kompletnie nie mam pojęcia jak zacząć. Na serwisie aukcyjnym przeglądałem sprzęt i widziałem ze można kupić wędki i kołowrotki juz od 50 zł co wy o tym sądzicie. Prosze o jakies rady sugestie co do sprzetu czy na poczatek moze byc taki tani i przede wszystkim czy jestem wstanie sam sie nauczyć łowienia ta metodą.
Oczywiście że można łowić te ryby metodą muchową. Czy jesteś w stanie nauczyć się sam? Pewnie tak, chociaż dłużej to schodzi. Ja się właśnie uczę sam. Możemy się umówić kiedyś nad Radexem i wezmę sprzęt żebyście popróbowali jak się rzuca.

Daniel
30-12-12, 16:58
ok Paszczak to napewno sie ustawimy ale to chyba jak bedzie cieplej marzec, kwiecień?

nojf
31-12-12, 10:40
Dajcie znać jak się będziecie spotykać - jak można to się dołączę. Też zabiorę to co mam w celach prezentacji.
Chyba faktycznie najlepiej byłoby gdzieś w czasie wiosennym, chociaż mi temperatura nie przeszkadza :).

Pozdrawiam

Sambor
01-10-13, 17:32
Witam odświeżę temat zastanawiam się nad kupnem kijka pod streamer-a doradzicie coś Pany?
oczywiście dobierając do tego linkę.
Z pozdrowieniem SAMBOR

Wiktor
01-10-13, 19:55
Sambor napisał: Witam odświeżę temat zastanawiam się nad kupnem kijka pod streamer-a doradzicie coś Pany?
oczywiście dobierając do tego linkę.
Z pozdrowieniem SAMBOR
Trochę mało informacji żeby coś doradzić.
Jakie ryby chcesz łowić?
Na jakiej wodzie najczęściej chcesz łowić?
Temat jest trochę złożony :whistle:

Sambor
02-10-13, 02:15
Pstrąg, lipień woda typowo górska w 90% Łupawa;) zastanawia mnie czy może być to sprzęt uniwersalny by łowić nim też na sucha czy mokrą muchę

Wiktor
02-10-13, 06:37
Sambor napisał: Pstrąg, lipień woda typowo górska w 90% Łupawa;) zastanawia mnie czy może być to sprzęt uniwersalny by łowić nim też na sucha czy mokrą muchę
Zdecydowanie może być sprzęt uniwersalny
Ja używam kija w klasie 5 długość 275 cm kijek powinien być dość szybki żeby spokojnie wyrywał z wody tonące linki i żeby dawał radę rzucać rolką tonącymi linkami no i szybki kij przyda się przy nimfie i suchej :)
kołonapisałk mam w tym stylu http://www.taimen.com/pl/pl/product/greys-gx500_6377/93385
na jednej szpuli linka pływająca, na drugiej tonąca w 3 stopniu i trzecia szpula tonąca w 6 stopniu
szpule zajmują mało miejsca w kamizelce i zawsze mam je przy sobie
W ten sposób mogę łowić na suchą,mokrą,nimfę,streamera w wersji cięższej i lżejszej
Taki zestaw mam od 10 lat i się sprawdza :lol:

Pozdrawiam
W.

Sambor
02-10-13, 13:26
Dzięki wiktor a jaką wende polecisz ?
Nie mówię a takich z górnych półek ;) do nimfy mam już skompletowany zestaw i macham nim od roku ;) i jestem zadowolony..

hi tower
02-10-13, 16:14
Ja mam pod streamera Scierre IC3 #6 i jest super. Teraz te kijki już chyba są nie do dostania, ale jestem prawie na 90% pewien że Diaflex-y Robinsona są dokładnie na tych samych blankach.

Guest
02-10-13, 16:32
Wiktor napisał:
Pstrąg, lipień woda typowo górska w 90% Łupawa;) zastanawia mnie czy może być to sprzęt uniwersalny by łowić nim też na sucha czy mokrą muchę
Ja używam kija w klasie 5 długość 275 cm kijek powinien być dość szybki żeby spokojnie wyrywał z wody tonące linki i żeby dawał radę rzucać rolką tonącymi linkami no i szybki kij przyda się przy nimfie i suchej :)
kołonapisałk mam w tym stylu http://www.taimen.com/pl/pl/product/greys-gx500_6377/93385
na jednej szpuli linka pływająca, na drugiej tonąca w 3 stopniu i trzecia szpula tonąca w 6 stopniu
W ten sposób mogę łowić na suchą,mokrą,nimfę,streamera w wersji cięższej i lżejszej

Pozdrawiam
W.
A możesz podać jakiś kijek nie drogi który podoła takiemu zadaniu?
Sam chce zacząć przygodę w tym temacie.

Guest
02-10-13, 18:33
ja zacząłem od zakupu i kilkukrotnego przeczytania książki Adama Sikory... i niestety na razie to tyle
ale kiedyś kupię muchówę i przekuję teorię na praktykę

Gofer
02-10-13, 19:22
piwo napisał:

Pozdrawiam
W.

Konger World Champion 270/300 cm # 5/6
Niemniej, odradzam zakupy muchówek uniwersalnych, ta metoda mocno wciąga i za szybki czas taka "uniwersalna" wędka staje się bezużyteczna. Apetyt rośnie w miarę jedzenia, a nie ma kija który obsłuży suchą, mokrą, nimfe i streamera.

Ja do streamera używam Scierra HM+ #7 - obsługuje pstrągi, czasem nawet szczupaki. Smukły blank, bardzo czuły i lekki a przy tym kryje w sobie bardzo dużo mocy.

Z pozdrowieniem,

hi tower
02-10-13, 19:29
Gofer napisał: (...)

Ja do streamera używam Scierra HM+ #7 - obsługuje pstrągi, czasem nawet szczupaki. Smukły blank, bardzo czuły i lekki a przy tym kryje w sobie bardzo dużo mocy.

Z pozdrowieniem,
Machałem takim kijkiem tylko że #8 i z tym zapasem mocy to był tam problem choć blank rzeczywiście smukły i czuły.

Wiktor
02-10-13, 20:36
Gofer napisał:

Pozdrawiam
W.

Konger World Champion 270/300 cm # 5/6
Niemniej, odradzam zakupy muchówek uniwersalnych, ta metoda mocno wciąga i za szybki czas taka "uniwersalna" wędka staje się bezużyteczna. Apetyt rośnie w miarę jedzenia, a nie ma kija który obsłuży suchą, mokrą, nimfe i streamera.

Z pozdrowieniem,
Metoda wciąga i to bardzo to prawda. Jak łowię na nimfę to używam kija 390 lub 4100 jak łowię trotki na nimfę to 896 lub 8100 jak łowię na suchara to albo wspomniana 390 przy lipieniach lub 590 jętka. Do streamera używam kija 696 pstrągi lub 8100 trocie. Tylko że to wszystko po 21 latach doświadczeń z muchówką. Wędek uniwersalnych jak wspominasz nie ma jednak są najlepsze możliwe rozwiązania i o takie Koledzy pytają. Tak więc jak jadę w nieznane i nie wiem co będzie grane to zawsze zabieram 590 z wspomnianymi wcześniej zestawem linek.
Jeżeli chodzi o dokładny model kija to łowię Sage RPL 590-2 wędka z górnej póły ale w 90-tych latach :) teraz to już tylko kolekcjonerski okaz dla zatwardziałych konserwatystów.Zresztą wszystkie wyżej wymienione kije to seria RPL.
Nie mam pojęcia jaki kij może w tej chwili mieć podobne parametry do tego który używam. Nie biorę do ręki innych wędek niż te co mam.Przerobiłem masę wędek i wybrałem to co mi pasuje.
Tak dla scharakteryzowania pracy serii RPL to powiem że najczęściej z tych blanków budowano spiningi do połowu kleni i jazi.
Czyli szybka o akcji szczytowej pod obciążeniem przechodząca w pełną parabolę z bardzo dużym zapasem mocy i szybkim tłumieniu drgań.Ot taka szpada :)

Tałer jest na bieżąco z tym co jest obecnie na rynku to powinien dobrze doradzić.

Co do Kongera to blank do nimfy i tylko do nimfy i to na małe ryby,miałem kiedyś tą wędkę i lipienie powyżej 40 cm poniewierały mną jak dzieciakiem, latałem za nimi jak za metrówkami a jak kiedyś na Redzie między lipieniami na #3 RPL siadł mi samczyk troci taki koło 3 kg to się z miejsca nie ruszyłem i rybka grzecznie przyszła do nogi ;)

Pozdrawiam
W.

Gofer
02-10-13, 20:46
No cóż... mnie ten Kongerek trzymał rzeczne tęczory 50+/- ;)
Nie będziemy się licytować :) Panowie jakby co to tego Kongerka spokojnie można u mnie pomacać czy też wypożyczyć nad wodę.

Wiktor
02-10-13, 21:55
Gofer napisał: No cóż... mnie ten Kongerek trzymał rzeczne tęczory 50+/- ;)
Nie będziemy się licytować :) Panowie jakby co to tego Kongerka spokojnie można u mnie pomacać czy też wypożyczyć nad wodę.
A te rzeczne tęczory +- 50 to gdzie jeśli można zapytać?

Gofer
03-10-13, 05:45
Pewnie żadna tajemnica, rzeka Czarna Przemsza (to chyba pierwszy OS w Polsce), przepływająca przez Zagłębie Dąbrowskie - pochodzę z południa Kraju.

Wiktor
03-10-13, 08:35
Gofer napisał: Pewnie żadna tajemnica, rzeka Czarna Przemsza (to chyba pierwszy OS w Polsce), przepływająca przez Zagłębie Dąbrowskie - pochodzę z południa Kraju.
W takim razie wszystko jasne :cheer:
Łowiłem kilka razy na Przemszy i jej charakter jest dość odmienny od rzek na północy.
W porównaniu z naszymi rzekami Przemsza ma bardzo mały uciąg a w porównaniu do Łupawy to wręcz woda stojąca :woohoo:
Bez urazy oczywiście ;)
Złowiłem na Przemszy tęczaki znacznie większe niż 50 cm i w zupełności na tą wodę wystarczy kij w klasie 5 nawet na ryby ponad 70 cm
Na Twojej wodzie Konger jak najbardziej się nada :)

Pozdrawiam
W.

Sambor
03-10-13, 08:47
nie chcę wędki uniwersalnej ;) będę ją stosował do suchej mokrej i streamer-a obadałem się z tematem będę szukał coś w klasie 5/6 z akcją fast :) jak będę się przymierzał do kupna dodam kilka linków to pomrzecie wybrać :)

Gofer
03-10-13, 09:02
Ilu muszkarzy tyle prawd i teorii :)
Twoje absolutnie szanuje, napomkne jednak, że i Łupawe tym Kongerkiem obsługiwałem i często do niego wracam.
Z pozdrowieniem,

Sambor
03-10-13, 09:04
Gofer daj link do tego kongerka

Gofer
03-10-13, 09:10
Proszę bardzo,
http://www.szczupak.pl/produkt,2324

Sambor
03-10-13, 09:12
mam identyczną ale 3 m pod nimfę ;) 2 częściowa

Sambor
03-10-13, 09:50
i jak tu się nie zakochać w tej metodzie ;)

http://www.youtube.com/watch?v=nIUQYmrHTxY

chemiorro
03-10-13, 13:59
Jak zacząć?- jak najszybciej! :) Proponuję od suchej bo to uczy rzutów. Ciężkie muchy(nimfy, streamery) mogą powodować spinningowy feeling.

nojf
03-10-13, 16:42
chemiorro napisał: Jak zacząć?- jak najszybciej! :) Proponuję od suchej bo to uczy rzutów. Ciężkie muchy(nimfy, streamery) mogą powodować spinningowy feeling.
Popieram przedmówcę. Sucha lub mokra to jest to, nimfa też chociaż już trochę mniej :). Jak mam łowić na streamera to ... biorę spinning (no chyba że regulamin zabrania). Jakoś tak mam...

Co do Kongerka (270cm, #4/5) to wyciągałem na niego ładne pstrągi z szybkiego nurtu (np. link (https://picasaweb.google.com/lh/photo/u44-F8O5IIa4Hac28Lp6htMTjNZETYmyPJy0liipFm0?feat=direc tlink)). Myślę, że nie trzeba się obawiać braku mocy. Zawsze można spróbować użyć 5/6.

Połamania!

Guest
29-03-14, 17:53
Odswiezan temat, prosze o info odnosnie zestawu startowego do krecenia much, lacznie z hakami itp.

Sambor
05-04-14, 16:38
Ciekawy film ukazujący techniki rzutowe :) Polecam filmy Bumcast

http://www.youtube.com/watch?v=aRaCV5c63mY

Sambor
06-04-14, 07:47
Fajnie P . Adam Sikora pokazuje jak prawidłowo trzymać wędzisko muchowe i prawidłowo machać linką ;)

http://www.youtube.com/watch?v=DVNO1WVdML0

mentos
29-04-14, 12:22
Panowie ,chcialbym sprobować szczęścia z muchówką złowić bolenia w wiśle, miejscowość W.Walichnowy miejscówka to opaska wiem że tam są bo łowiłem je na spina, teraz poproszę o poradę jakiej wędki i sznura użyc,muchy które będę używał to streamery 5-7cm.

Rafalski
11-10-15, 18:41
Witam koledzy, mam pytanie co do drugiej muszki wiązanej na przyponie zwanej ,chyba skoczkiem, napiszcie coś czemu to służy i jakie ma zalety. Ciekawi mnie też jaka powinna być pierwsza a jaka dowiązana wyżej, czy pierwsza z dociążeniem, a może na odwrót ? A może dwie takie same ? Nie kumam tego wcale i proszę o pomoc :cheer: a może ktoś podrzuci jakąś lekturę. :)
Dopiero drugi sezon eksperymentuje w tej dziedzinie więc jak coś źle napisałem to proszę o wyrozumienie ;) pozdr.

http://www.pomorskiprzewodnikwedkarski.pl/bulletin/images/converted_files/attachments/77/lira1024ost.png (http://www.pomorskiprzewodnikwedkarski.pl/bulletin/images/converted_files/attachments/77/lira1024ost.png)

Belmondo78
11-10-15, 19:14
Zazwyczaj "skoczek" jest mniejszy, bądź tej samej wielkości, z reguły lżejszy, lub tej samej wagi, chyba nigdy nie łowiłem mając prowadzącą muchę lżejszą od skoczka. Bywało, że łowiłem na dwie suche muszki na jeziorze i w ów czas skoczek czasem był większy, ale też nie jakoś dwu, trzy, krotnie.

hi tower
12-10-15, 06:19
rafalski napisał: Witam koledzy, mam pytanie co do drugiej muszki wiązanej na przyponie zwanej ,chyba skoczkiem, napiszcie coś czemu to służy i jakie ma zalety. (...)
Podstawową funkcją skoczka jest plątanie się!!! :whistle:

Rafalski
12-10-15, 18:10
Podstawową funkcją skoczka jest plątanie się!!! :whistle:[/quote]

Ha haha ;) Pamiętam że mi to coś kiedyś tłumaczyłeś przez telefon na temat skoczka ale jak bym coś przeczytał 100 razy w koło to by mi się bardziej utrwaliło :)

hi tower
13-10-15, 09:41
rafalski napisał: (...) Pamiętam że mi to coś kiedyś tłumaczyłeś (...) ale jak bym coś przeczytał 100 razy w koło to by mi się bardziej utrwaliło :)
Temat jest dość szeroki i nie wiem czy mi się uda w dość przejrzysty sposób przedstawić go w formie posta. Ale spróbuję. Dwóch much najczęściej używa się przy połowie na nimfę oraz mokra muchę, rzadziej przy streamer-rze: mucha prowadząca - na końcu przyponu, skoczek- na bocznym troczku.
Przy połowie na nimfę stosuje różne konfiguracje w zależności od techniki łowienia.
1. Za chyba najbardziej klasyczne należy przyjąć zestawienie dużej (10-6) ciężkiej nimfy jako prowadzącej (np. kiełż, gaciówka lub jakieś złotogłówki na wolframach) i mniejszej (16-12) lżejszej muchy na skoczku (np. quill-ówki, klasyczne PT, itp.). W tym ustawieniu chyba najczęściej łowie na krótko z pod kija.
2. Dwie różne nimfy lecz o podobnej masie i wielkości (dobranej względem głębokości i aktywności ryb) np. coś kolorowego/błyszczącego + coś stonowanego w naturalnych barwach. Taki zestaw stosuje zazwyczaj przy łowieniu na "długą" nimfe pod prąd. Czyli podanie na długiej lince pod prąd i sprowadzamy dryfem zestaw na siebie zbierając luzująca się linkę. GENIALNE ŁOWIENIE!!! :woohoo:
3. lekka mucha ma prowadzącej (czasem nawet nieobciążona mokra) + ciężka duża na skoczku (np. złotogłówka na wolframie czy brązka XXL). Taki dość nietypowy układ używam łowiąc na "agresywną" nimfę na długiej lince z prądem. Przypomina to trochę łowienie na mokra: rzut pod drugi brzeg prostopadle lub po skosie w dół nurtu i sprowadzanie much po łuku pod nasz brzeg. Metoda skuteczna szczególnie w okresie wylotów chrusta.

Kolejna kwestia jest odległość mucho do siebie oraz długość troka. Generalna zasada jest taka że na im głębiej łowimy tym muchy bliżej siebie. Przy łowieniu z pod kija też wiąże muchy blisko siebie i staram się robić krótki troczek do skoczka.

Rafalski
13-10-15, 18:08
Bardzo dziękuje Ci Tomaszu za odpowiedz, opisany przez Ciebie wariant nr 3 obserwowałem właśnie ostatnio nad rzeką. Dzięki.

Belmondo78
13-10-15, 18:41
Niektórzy piszą książki a niektórzy posta - parę akapitów :) Brawo Tałer :)! Na pewno na początku muchowej przygody, zwanej w niektórych kręgach "parametodą" warto mieć lepiej pływający niż tonący sznurek. Muchałka 5-6 lub 6-7 (ja akurat wolę 6-7, bo potrafi dać tę odrobinę tak rzadko niestety potrzebnej mocy) wystarczy aby posmakować każdej metody, zarówno mokrej, suchej, nimfy i streamera. Nie bez powodu wymieniłem te metody w takiej kolejności. Mokra, klasyczna muszka potrafi być piękna i wybacza błędy rzutowe w porównaniu do sucharka. Wcale nie jest super łatwa, ale daje też niezły zaczątek do streamera, bo streamer to tak naprawdę duża mokra mucha. Najgorszym co można zobaczyć to "muszkarz", który potrafi sobie wyciągnąć tylko parę centymetrów sznura poza szczytówkę i zakreślać wędką ruch w kształcie zegara.... Paru takich poznałem. Sam wiele fajowych rybek złowiłem na "krótko" i bardzo często tak łowię/łowiłem ale warto też popróbować machnąć pod drugi brzeg :woohoo:
Akurat jeśli chodzi o tę metodę to do wszystkiego absolutnie doszedłem sam. Nie było kolegów i forów internetowych. Teraz internet jest wszechobecny, aut na drogach jest duuuużo więcej, więc tamte czasy nie wrócą, a czy dobrze czy źle nie mi to osądzać.
Sam zaglądam do internetu aby coś wędkarskiego podpatrzeć, bo sam od trzech lat zaraziłem się surfem i znów zaczęło się od początku. Gdzie, jak , z czym, na co i kiedy....? :woohoo: :woohoo: :woohoo:
Ale nie zapominajcie jeśli akurat jesteście tymi, którzy zaczynają "muszyć", że i tak najfajniejsze będzie to co sami odkryjecie :)

Rafalski
13-10-15, 19:07
Belmondo 78, mam własnie wędkę o takiej mocy- parametrach jak opisujesz co prawda marnej jakości, ale nie chciałem przeinwestować nie wiedząc czy takie wędkowanie mi się spodoba, jak już wyżej pisałem jest to mój drugi sezon z tym wędziskiem i jeszcze nie wiem czy to polubię bardziej, nawet miałem chwilę słabości i chciałem muchowe zabawki sprzedać ale jeszcze po zastanowieniu się zaniechałem tego. Jeżeli chodzi o rzuty za wszelką cenę staram się uczyć coraz to celniej i dalej rzucać :) Opisywane przez Ciebie wyciągnięcie kilkunastu cm sznura całkowicie mnie nie bierze jest to dla mnie po prostu zaje..... nudne może dlatego że moją ulubioną dziedziną wędkarstwa jest spinning :)

Belmondo78
13-10-15, 19:29
Rafał, nie sprzedawaj sprzętu. To samo mi chodziło po "rozczochranej" po pierwszym sezonie z surfem. Jestem absolutnym przeciwnikiem pisania otwarcie o wodach, w których żyją kropki i lipki (też musiało w cholerę wody upłynąć bym to zrozumiał). Warto poznawać nowe w wędkarstwie a tym bardziej gdy jest to muszka. To jedyna metoda, którą można złowić świadomie, z zamysłem 99% atlasu ryb. A pierwsze niepowodzenia? W cholerę z nimi. Do dziś pamiętam pierwszego tęczaczka, lipienia, kropka, szczupaka i trotę na "parametodę". Poezja :)

viper
13-10-15, 23:05
hi tower napisał:

Kolejna kwestia jest odległość mucho do siebie oraz długość troka. Generalna zasada jest taka że na im głębiej łowimy tym muchy bliżej siebie. Przy łowieniu z pod kija też wiąże muchy blisko siebie i staram się robić krótki troczek do skoczka.
Przy polowie na nimfe skoczek jest dla ryb z reguły bardziej atrakcyjny, niezaleznie od tego co tam zawiesimy. Idealem jest takie dobranie much aby i na prowadzaca i na skoczka braly po równo. Lipien gdy aktywnie zeruje zamiata pas wody metr w prawo, metr w lewo, metr w gore, dlatego moim zdaniem wiazanie much blisko siebie mija sie z celem... nie wyglada to naturalnie i oblawiamy tylko okolice dna. A ryby czesto biora wyzej, dlatego wiaze skoczka 40-45 cm od prowadzacej. Ale przyznam, ze obie szkoły są skuteczne, mucha kolo muchy jakos dla mnie nie koszerna jest...
Uniwersalny zestaw na Pomorzu to 10-12, takimi wielkosciami mozna lowic w kazdych warunkach, na kazdej wodzie.
A czy kogoś bardziej cieszy jedna ryba po calym dniu machania, czy 20 na krótko to kwestia upodobań, ale niestety takie +- proporcje to odzwierciedlaja u nas i jakbyscie ładnie i elegancko rzucali, to tego nie zmieni