Close

Strona 1 z 4 1234 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 35
    ..:: Weteran ::..
    Lajk Rozdane Lajki 
    1
    Lajk Otrzymane Lajki 
    48

Wody PZW w gminie Kolbudy

Jest w tytulowej gminie pare ciekawie wygladajacych lowisk,pare z nia graniczy jednak relacji wedkarskich z nich praktycznie jak na lekarstwo.Tloku przynajmniej w dni powszednie tam nie ma to prawda,ale zeby nikt nic?Temat zalozylem celowo obszerny,zeby obawiajacy sie o zdemskowanie swojego ulubionego lowiska nie mieli wiekszych oporow.Zapraszam,chocby do najskromniejszych opnii badz relacji.

..:: Moczykij ::..
    Lajk Rozdane Lajki 
    0
    Lajk Otrzymane Lajki 
    1

Duży duży potencjał :woohoo: ale też dużo dużo turystów... to niestety skutecznie odstrasza wędkarzy, choć nie na każdej wodzie

..:: Świeżak ::..
    Lajk Rozdane Lajki 
    0
    Lajk Otrzymane Lajki 
    0

Jezioro kolbudy parę lat temu łowiłem tam piękne płocie średnie Leszcze i Karpniki i widziałem jak próbują łowić sumy

Lajk Rozdane Lajki 
    1
    Lajk Otrzymane Lajki 
    48

Mam ten komfort,ze jezdze na ryby wylacznie w dni powszednie i mam inne spostrzezenia.W maju bywalo tak,ze np.na czterech roznych zbiornikach ,przeciez niemalych siedzialo srednio np.poltora wedkarza dziennie,wiec presja zadna.Nie moge dociec przyczn tak niskiej frekwencji.Krajobrazowo zdaje sie byc wszystko w najlepszym porzadku.Kolega wyzej napisal,ze lowil piekne plocie,karpie,wspomnial tez o sumach.Lowiska o rzut beretem od Gdanska.Skoro jest tak pieknie to dlaczego jest tak slabo?Nikomu sie nie chce odpalic jakies dobrej petardy?

..:: Bywalec ::..
    Lajk Rozdane Lajki 
    0
    Lajk Otrzymane Lajki 
    0

No proszę temat o mojej rodzinnej miejscowości Miło się tam mieszkało, jednak wioska to nie zgiełk miasta... ach te wspomnienia. No ale do rzeczy. Post podzielę na dwie części, moje osobiste doświadczenie i to co słyszałem nad wodą. Ale na początek krótki opis jakby ktoś zupełnie nie wiedział o jakich zbiornikach jest mowa.

Gmina Kolbudy to nie tylko jezioro w Kolbudach (a właściwie prawidłowo mówiąc zbiornik zaporowy Bielkowo). Mamy też dwa zbiorniki zaporowe w Łapinie. Jeden w samej miejscowości, większy (tzw Łapino dolne). Oraz drugi mniejszy przy ulicy Przemysłowej (tzw Rolbetowski, nazwa pochodzi od firmy Rolbet która mieściła się nieopodal zbiornika). Do jeziora w Kolbudach najlepiej dojechać od strony północnej gdzie znajduje się sztuczna grobla, z której można łowić. Jadąc od Gdańska przed Kolbudami zjazd za serwisem opon. Druga możliwość to dojście od drugiej strony, za stadionem w Kolbudach.
    Do zbiornika w łapinie dolnym dochodzimy praktycznie od głównej drogi, przy torach można śmiało zostawić samochód. Obecnie zrobiono tam specjalne miejsce dla wędkarzy. Da się tam zwodować ponton lub łódź. Łowić można ze sztucznej grobli lub idąc w górę zbiornika w krzakach jest kilka miejscówek. Zbiornik Rolbetowski jest trudniej dostępny. Samochód można zostawić przy ulicy Przemysłowej ale potem trzeba przejść na drugą stronę tamy. Obecnie jest otwarta, chociaż kiedyś Energa ją zamknęła. Tam brzeg jest stromy, porośnięty lasem i trudny.
    W ramach ciekawostki dodam, że te trzy akweny są sztucznymi zbiornikami zaporowymi utworzonymi na potrzeby elektrowni wodnych na rzece Raduni.
    Na terenie gminy są jeszcze dwa jeziora. Jezioro Łapińskie czyli tzw Łapino górne oraz jezioro Otomińskie. Łapińskie jest przy ośrodkach wypoczynkowych. Ja stawiam samochód zawsze przy ośrodku Venus. Niby parking płatny ale stróża nigdy nie było. Praktycznie cały brzeg jest dostępny dla wędkowania. Ja ustawiałem się na pomoście pod linią wysokiego napięcia. Dojechać można też od drugiej strony z miejscowości Łapino Górne. Też jest sporo zadbanych miejscówek, a i samochód można postawić blisko wody.
    Do zeszłego roku na jezioro Otomińskie można było dojechać i zaparkować na prawo od plaży. Teraz po remoncie drogi zostaje parking w centrum wsi i spacerek. Pamiętajmy że do lasu nie można nigdzie wjeżdżać nawet na parę metrów, a w Otominie, zwłaszcza w weekendy, jest sporo patroli. No i jezioro Otomińskie w weekend staje się „małym Brzeźnem”.
    Jak macie pytania, odnośnie lokalizacji, dojazdu to śmiało pytać publicznie, tu nie ma tajemnic a woda jest dla wszystkich

No, to tyle o miejscach teraz trochę o rybach.
    Mi osobiście najlepiej łowi się szczupaka na Kolbudzkim i Otomińskim. Przedział wielkości 60 – 100cm. Brania około 2 -4 sztuki na godzinę. Wiem że ryba tam jest. W obu zbiornikach przydają się spodniobuty. Tak żeby te parę metrów wejść w wodę, to bardzo ułatwia dostęp.
    Jeżeli chodzi o białą rybę to króluje tutaj płoć i karaś ok 20cm. Głównie na Kolbudzkim, Łapińskim dolnym i górnym. Zawsze jak łowiłem miałem jedną wędkę na grunt (biały robak i kukurydza) a drugą na spławik. Płoci jest sporo a brania częste, ogólnie spoko relaks i zabawa. Zdarza się że na gruncie uwiesi się większa płoć lub karaś. Leszcze również ale już rzadziej.
    Na łapinie górnym na spina dobrze łowiło się okonia z toni. Bierze na wszystko, gumki, blachy, boczny, co kto wymyśli. Przedział wielkościowy około 20-25cm.

To tyle o moich doświadczeniach. Mimo że wieś rodzinna to jednak mieszkam już od paru lat w Gdańsku i nie często tam bywam.
    No a teraz to co słyszałem od innych spotkanych nad wodą czyli moim zdaniem bajki z mchu i paproci
    W jeziorze Kolbudzkim podobno są legendarne sumy. Takie że pewnego razu, w gospodarstwie po drugiej stronie jeziora prawie cielaka wciągnęły jak podszedł do brzegu napić się wody. Tyle że obojętnie po której stronie stoimy to po drugiej nie ma żadnego gospodarstwa. Sumy… ktoś powinien zmienić dilera. Tak samo jak metrowe sandacze w Łapinie dolnym. Są takie cwane że nie dają się złapać.
    Podsumowując. Wody są ciekawe, dostępne, urokliwe i zachęcają do wypoczynku. Ryba jest ale na super wynik raczej bym nie liczył chociaż wiadomo zawsze wyjątki się zdarzają. Presja ze strony miejscowych jest duża. Jak przyjedziemy nad wodę przygotujmy się na pytanie nie „czy bierze?” tylko „czy będzie pan brał?”. No niestety takie realia. Pozdrawiam i zapraszam nad wodę.

Aha, jak mogłem zapomnieć. Jest jeszcze Radunia i Reknica. Rezeki o charakterze górskim w których można spotkać pstrąga i lipienia. Ale to już inna bajka

Lajk Rozdane Lajki 
    1
    Lajk Otrzymane Lajki 
    48

Duzo napisales,ale jak na bylego wieloletniego mieszkanca Kolbud to z konkretnymi informacjami nt.ryb krucho.Co do sumow ,ktore wpuszczono ok.20 lat temu obecnie pewnie maja ok. 30-40kg.Widzialem jak poluja w ciepla majowa noc.Nie napisales nic o duzych karpiach, byc moze takze mieszkaja tu amury.Czy mozna liczyc na np plocie 40cm,leszcze 70cm.?Dno wiekszosci zbiornikow uslane jest nieprzebrana iloscia racicznicy,malzow i slimakow.W pustych malzowinach czesto siedza raki czyli zarcia jest do oporu.A jak tam jest z jaziem,kleniem i pstragiem?

..:: Świeżak ::..
    Lajk Rozdane Lajki 
    0
    Lajk Otrzymane Lajki 
    0

Tak jak kolega Florian napisał sumy były wpuszczone jakieś 25 lat temu osobiście je wpuszczałem do jeziora kolbudzkie i otominskiego w prawdzie to były w ilości około 300 sztuk na jezioro ale były karpie łapałem jeszcze 5 lat temu takie po półtorej kilo płocie złowione w kolbudzkim i przerzucalismy na inne jeziora bo miały przyrosty imponujace łowiłem na tz. małym murku przy głównej drodze naprzeciwko rozdzielni gazowej

Lajk Rozdane Lajki 
    1
    Lajk Otrzymane Lajki 
    48

Sumy te najprawdopodobniej sie nie rozmnazaja bowiem nie slyszalem zeby ktos zlapal w tych zbiornikach malego sumka.W tych zbiornikach powinny byc tez kapitalne okazy jazi , pstragow i ,,postkomunistycznych,, wegorzy.Kto wie czy starannie opracowana taktyka nie przynioslaby zaskakujacych rezultatow.Zanim rusze z patykami na te wody chcialbym zapytac jeszcze o dolna granice gorskiej Raduni.Czy sa to znaki umowne, czy sa fizycznie oznakowane?Samo ujscie rzeki jest szeroko rozlane,wiec moglby byc problem z interpretacja.

..:: Ekspert ::..
    Wpisy na blogu
    1
    Lajk Rozdane Lajki 
    11
    Lajk Otrzymane Lajki 
    18

Sporo fajnych szczuapków zamieszczanych tu na PPW złowionych było na tych właśnie wodach. Chłopaki się nie chwalą gdzie wyjęłi, więc i ja nie będę sprzedawał.

10. Podziękowania Dla SuperGrover Za Ten Post Od:

..:: Wyga ::..
    Lajk Rozdane Lajki 
    168
    Lajk Otrzymane Lajki 
    37

Wielkie dzięki Johny za informacje (referat prawie) o kolbudzkich jeziorach. Konkretów według mnie tam całkiem sporo, za należą się podziękowania dodatkowe.
    (Ryzykowne było jednak upublicznianie informacji o połowach 2-4 metrowców na godzinę. Mogą się znaleźć tacy, co zechcą połowić np. godzin dwie. Przy trzech to już dyskopatia murowana.)

Nie znam dokładnie tych akwenów, ale z pewnych relacji nurków wiem, że w Zbiorniku Bielkowskim straszyły ich z dna oczy zagrzebanych węgorzy w dużych ilościach. Taka ciekawostka.
    Ktoś mi też opowiadał o boleniach. Kilka lat temu Energa w celu konserwacji zapory spuściła dość mocno wodę, co zapewne zbawienne nie było dla tych mitycznych lewiatanów z czasów Gierka.

Raz tam łowiłem, guzik złapałem, wątpię czy wrócę.

Uprawnienia umieszczania postów