Close

Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
    ..:: Świeżak ::..
    Lajk Rozdane Lajki 
    0
    Lajk Otrzymane Lajki 
    2

łowisko karpiowe w środkowej Szwecji co wy na to?

Witam wszystkich. Jestem tutaj nowy i troche opiszę swoją skromną osobe. Jestem Marcin i mieszkam od 15 lat w środkowej Szwecji można by już powiedzieć że to jest południowa Laponia. Mam po 30 - stce i wędkuję odkąd pamiętam. Zawsze było moim marzeniem mieć swój staw lecz już większych rozmiarów. Niestety w Polsce jest to dla mnie nie do zrealizowania. Od 2 lat jestem dzierżawcą jeziora w Szwecji o powierzchni 80 ha. Ryby to przede wszystkim szczupak okoń leszcz płoć lin oraz różne odmiany pstrąga ale w małych ilościach ze sztucznego zarybienia w dawnych czasach. Jezioro jak na ten region jest bardzo bogate w pożywienie i białoryb dochodzi do ładnych rozmiarów. Na większości powierzchni dna jest 20-30 cm mułu a w tym pełno pożywienia. Jezioro od brzegu schodzi łagodnie w głąb do głebokości 4-5 metrów i jest jeden dołek do 13 metrów. Trzcina i grążele w bardzo dużej ilości. Niedawno złożyłem wniosek z prośbą na utworzenie łowiska specjalnego karpiowego i mam zgodę gdyż takiego łowiska nie ma w promieniu 200km. Z tego co wyczytałem na szwedzkich forach tutejsze karpie mają się bardzo dobrze i bardzo dobre przyrosty. Zamierzam sprowadzić z Polski narybek karpia i tutaj jest masa pytań bez odpowiedzi. Niestety nie mam tylu pieniędzy by zakupić sztuki powyżej 10 kg (ewentualnie zakupię takich max 20 sztuk). Jeśli mogę to zadam kilka pytań.
    1. Podróż promem z Gdańska zajmuje 18 godz. Dodatkowo mam około 700 km do domu. Łacznie daje to 25 godz podróży. W jaki sposób przewieść narybek by nie padł? Myślałem o zakupie specjalnego basenu z butlami na tlen lecz czy to zda egzamin?
    2. Mam wykonane 2 stawy o wymiarach 40m dł na 8 m szerokości wyłożone folią. Aktualnie hoduję w nich liny oraz karasie złote na zarybienie. Rybki złowiłem w okolicznych jeziorach i w tamtym roku mi się wytarły a zamierzam wypuszczać tzw dłoniaki. Planuję wykonać 3 staw taki sam tylko dla Karpi tych kupionych w Polsce. Teraz zasadnicze pytanie ile taki karp w zimnym klimacie będzie rósł do 0.5 kg? Ryby karmie ziarnami zbóż. Teoretycznie okres tuczu tutaj potrwa 4-5 mscy w roku. W stawie będzie napowietrzanie na zimę. Ostatnie lata są bardzo ciepłe więc jestem dobrej myśli.
    3. Aktualnie jestem na etapie odławiania szczupaka (nie na mięso). Rybki odbiera znajomy co również ma jezioro i tam je wpuszcza. Czy to dobry pomysł by ograniczyć populacje szczupaka o 60-70%? Chcę póki co by białoryb się bardziej rozprzestrzenił a szczupak i tak napewno powróci do swej naturalnej kondycji.
    4. Najważniejsze pytanie. Ile tego karpia by musiało by być? Ma to być za 10-15 lat łowisko specjalne typowo karpiowe takie jakie widziałem w Anglii. Łowienie gruntowe na karpia plus przyłowy sporych linów karasi złotych. Narybek będę chodować w basenie lecz nie wykluczam by na tę jesień wpuścić do 20 karpi o wadze 5-15 kg i tutaj również jest pytanie jak go przewieść.
    5. Czy jest sens wpuszczać karasia srebrzystego? Przy dużej populacji szczupaka nie będzie to duży problem a sztuki mogą rosnąć ładne.
    To by było na tyle póki co z pytań. Podobno karp ma najlepsze przyrosty w czystej dziewiczej wodzie a tutaj taka jest. Mieszkam nad samym jeziorem jako jedyny a na około same lasy więc nie występują żadne nawozy itp. Dodam że jestem młody i zostaję tu na miejscu i za kilkanaście ładnych lat chciałbym by jezioro zaczęło na siebie zarabiać. Być może uda się i spotkać nad moją wodą ludzi z tego forum.
    Dziękuję za uwagę i jeśli ktoś by chciał podyskutować to zapraszam

..:: Wyga ::..
    Lajk Rozdane Lajki 
    20
    Lajk Otrzymane Lajki 
    7
    Szczerze, to zdecydowanie wolałbym łowisko szczupakowe. Z pozoru głupia ryba, zaatakuje wszystko co się rusza, jednak moim skromnym zdaniem dużo trudniej dopaść dużego szczupaka niż dużego karpia (Może z powyższego powodu, że zanim dorośnie do dużych rozmiarów ląduje na patelni... a może dlatego, że łowię praktycznie tylko z brzegu). Bardzo lubię łowić karpie, ale jednak metrowy szczupak robi na mnie większe wrażenie niż karp z brzuszkiem. O ile wyprawa na szczupaki do Szwecji często chodzi mi głowie, o tyle o karpiach nigdy bym nie pomyślał - jest wiele łowisk w Polsce, gdzie można skutecznie na tę rybę zapolować. Możesz próbować, skoro w pobliżu nie ma nic podobnego to może takie "egzotyczne" łowisko spodoba się lokalsom, ja jednak wolałbym to, co w Polsce jest rzadkością - duże ilości dużych szczupaków i garbusy 30-40 i więcej cm w stadach

Lajk Rozdane Lajki 
    0
    Lajk Otrzymane Lajki 
    2
    Tylko ze łowisk szczupakowych w środkowej Szwecji jest mnóstwo. Niektóre to dziewicze wody jeszcze. Ja decyzje już podjąłem i szukam tylko kilku ważnych informacji. Jestem zalogowany na szwedzkich forach i grupa karpiarzy jest spora i większość jezdzi za granice. Jest kilkadziesiąt ludzi co by już jeździli do mnie ale nie dam rady zainwestować w 2-3 tys dużych karpii.

..:: Moczykij ::..
    Lajk Rozdane Lajki 
    25
    Lajk Otrzymane Lajki 
    26
    Zrób jakiś szwedzki crowdfunding i daj ludziom wejściowki za to, będzie na zarybienie

Lajk Rozdane Lajki 
    0
    Lajk Otrzymane Lajki 
    2
    Cytat Zamieszczone przez krysiek1984 Zobacz posta
    Zrób jakiś szwedzki crowdfunding i daj ludziom wejściowki za to, będzie na zarybienie
    niestety to nie przejdzie. poza tym by to przeszło to zbiórka musiałaby opiewać na kwote rzędu 2 mln zł. dlatego piszę że daje sobie 10-15 lat na to by zaczęło to zarabiać na siebie. czy nikt nie zna odpowiedzi na moje pytania bądź ma ktoś kontakt do jakiegoś niezależnego ichtiologa? dzwoniłem do kilku hodowli ryb i szczerze to trzeba złożyć zamówienie by powiedzieli co i jak. dla mnie to kupowanie kota w worku. śledzę szwedzkie allegro i dziś wystawiono oferte karpi od 5-6 kg ilość 60 sztuk i cena 100 sek za kg. licząc koszty transporty z polski to jeszcze nie jest tak zle i prawdopodobnie w wekend pojadę i zakupie. tylko że to karpie z jakiegoś stawu bez żadnych papierów i jeszcze się zastanawiam

..:: Administrator ::.. Awatar Balon
    Lajk Rozdane Lajki 
    354
    Lajk Otrzymane Lajki 
    234
    Napisz do @Hi tower ,może będzie w stanie pomóc.

..:: Wyga ::..
    Lajk Rozdane Lajki 
    6
    Lajk Otrzymane Lajki 
    1
    Raczej Ci nie pozwolą tego z kraju do kraju przewieżć.

Uprawnienia umieszczania postów